مقالات

تحلیلی کوتاه در مورد بازاریابی شبکه‌ای – شرکت های هرمی – و بررسی یکی از این شرکت ها به اسم سینیرجیا Xsinergia

در این اواخر شرکت‌های با مدل‌تجاری بازاریابی شبکه‌ای زیاد شده و برای تعداد زیادی از مردم سوال پیش می‌آید که آیا این شرکت‌ها در واقعیت مفادآور و بدون خطر اند یا کلاه‌برداری می‌کنند. طی چند ماه اخیر دوستان زیادی در این قسمت از بنده سوال نمودند و نظر خواستند. در این جا مطلب کوتاه اما جامعی را در مورد این نوع کسب و کار و انواع نزدیک به آن را برایتان ترتیب نمودم که امید مورد استفاده شما قرار بگیرد.

اولتر از همه می‌خواهم بحث را به دو بخش تقسیم کنم.  بخش اول بازاریابی شبکه ای و بخش دوم شرکت های هرمی.

در مورد شرکت های هرمی باید گفت که این شرکت ها تقریبا در تمام کشورهای دنیا غیرقانونی بوده و نظر به تجارب تلخی که کشورهای مختلف از جمله روسیه، کلمبیا، آلبانی، نیپال وغیره  در گذشته کسب نمودند، این روش کسب و کار نه تنها به اقتصاد جامعه، بلکه به اوضاع اجتماعی و سیاسی کشور نیز صدمه وارد می کند. این که چگونه و چرا در ادامه مطلب، بعد از توضیح بازاریابی شبکه‌یی، عرض خواهم کرد.

بخش اول – بازاریابی شبکه‌ای

این نوع بازاریابی قانونی‌است و در کشورهای مختلف انجام میشود، البته با نظارت جدی دولت‌ها که تبدیل به شیوه هرمی یا مدل شرکت های هرمی نشود. از طرفی دیگر خیلی از شرکت های هرمی نیز با استفاده از اسم و یا جواز شرکت های بازاریابی شبکه‌ای، اقدام به انجام فعالیت های هرمی می نمایند. افرادی که قدم در این بازار می گذارند باید بسیار متوجه باشند.

ولی از بحث قانونی بودن که بگذریم، آیا این نوع کسب و کار سود آور است یا نه؟

بازاریابی شبکه ای چیست؟

بازارایابی شبکه ای/ بازاریابی چندسطحی (Multi Level Marketing)  یک استراتژی بازاریابی فروش مستقیم است که در آن بازاریاب علاوه بر پاداشی که بابت فروش مستقیم محصول دریافت می کند بابت فروش افرادی که توسط او استخدام شده اند نیز درآمد کسب می کند. افرادی که توسط بازاریاب استخدام شده اند “زیر مجموعه” او نامیده می شوند و شخص بازاریاب بابت فروشی که زیرمجموعه های او داشته اند نیز پاداش دریافت می کند. این زیرمجموعه ها می توانند تا چندسطح نیز ادامه داشته باشند. فرد بازاریاب با داشتن زیرمجموعه های بیشتر می تواند سود بیشتری کسب کند.

بازاریابی شبکه ای چگونه کار می کند؟

در این مدل از فروش، بازاریاب علاوه بر این که مستقیما محصول خود را با استفاده از نمونه کالاها به مشتری نهایی می فروشد باید دیگر مشتریان را تشویق کند تا به مجموعه فروشندگان شرکت بپیوندند. اساس کار بازاریابی شبکه ای فروش محصول توسط مشتریان راضی از محصول است. بنیاد بازاریابی شبکه ای بر رضایت مشتری از محصول و تبلیغ دهانی و شفاهی محصول توسط مشتریان است. از همین رو محصولاتی که در بازاریابی شبکه ای به فروش می رسند باید کیفیت بالایی داشته باشند.

اگر یک شرکت در بازاریابی شبکه ای موفق باشد به صورت نظری می تواند با استفاده از رضایت مشتریان، فروش بسیار بالایی را تجربه کند.

عضوگیری و تصاعد

در شرکت های بازاریابی شبکه ای هر بازاریاب اگر به دنبال درآمد بالا است باید فروشندگان دیگری را تحت عنوان زیرمجموعه به شبکه خود اضافه کند. در حالت نظری هر بازاریاب اگر دو نفر را به عنوان زیرمجموعه اضافه کند و هر کدام از زیر مجموعه های او نیز دو نفر را اضافه کنند او ۴ نفر زیرشاخه رده دوم دارد. حالا اگر همین روند ادامه یابد او ۸ نفر زیرشاخه رده سوم و ۱۶ نفر زیرشاخه رده چهارم دارد. اگر زیرشاخه ها کماکان به عضوگیری ادامه دهند این مجموعه به صورت تصاعدی رشد می کند و اعضای زیادی به این مجموعه اضافه می شوند.

تفاوت بازاریابی شبکه ای با بازاریابی کلاسیک

یکی از مشکلاتی که بازاریابی سنتی با آن دست به گریبان است مسئله عدم توجه مردم به تبلیغات و محصول جدید است. از هر ده محصول جدیدی که به بازار معرفی می شود فقط یکی به سودآوری می رسد. عموم افراد به تبلیغات محیطی  و پیرامونی اطراف خود توجهی ندارند و اکثر مردم نیز خرید خود را بر اساس توصیه های دوستان و آشنایانی که از آن محصول راضی بوده اند انجام می دهند. بازاریابی شبکه ای قصد دارد با بهره برداری حداکثری از بازاریابی دهانی، بدون استفاده از تبلیغات گسترده محصولات شرکت را به فروش برساند.

روی دیگر سکه

آنچه در بالا گفته شد اصلی ترین عامل موفقیت و توجه به بازاریابی شبکه ای از طرف شرکت ها بود. این ایده که مشتریان محصول شما خودشان به فروش محصول اقدام کنند و شما مجبور نباشید محصولات را با تبلیغات گسترده به فروش برسانید و ریسک بالایی را برای عدم موفقیت محصول جدید تجربه کنید باعث جذابیت بازاریابی شبکه ای شده است اما سکه بازاریابی شبکه تنها یک رو ندارد!

مسئله اشباع و سهم بازار

در بالا ذکر شد که با در نظر گرفتن مسئله تصاعد و رشد نمایی تعداد زیرشاخه های هر نفر می توان به سرعت تعداد زیادی مشتری و در واقع تعداد زیادی فروشنده جذب کرد اما آیا در جهان واقعی این امر ممکن است؟ اگر تعداد زیرشاخه های هر نفر را ۴ نفر در نظر بگیریم و نفر اول ده لایه زیرشاخه داشته باشد رقم باور نکردنی یک میلیون  نفر می رسیم. آیا یک شرکت بازاریابی با حوزه محدود کاری و محصولات تخصصی می تواند یک میلیون بازاریاب داشته باشد؟ مسئله ای که در این مورد شرکت با آن روبه رو میشود مسئله اشباع بازار است. پس از مدتی بازاریاب های جدید که قصد دارند زیرشاخه بگیرند با افرادی روبه رو می شوند که یا قبلا عضو شده اند یا قبلا به آنها پیشنهاد داده شده و مورد توجه آنها قرار نگرفته. در این زمان جذب عضو جدید و فروشنده اضافی برای اعضای جدید ممکن نیست و مجموعه با اشباع و رکود مواجه می شود.

در اکثر شرکت های بازاریابی برای اینکه افراد به عضویت ترغیب شوند به آنها گفته می شود که برای فروش محصول مشکلی نخواهند داشت و اکثر مردم راغب به خرید محصول شما هستند. این جمله در ظاهر مشکلی ندارد اما وقتی در نظر بگیرید با افزایش شمار فروشندگان، عرضه کنندگان زیادی قصد عرضه محصول را دارند دیگر کشش بازار به پایان می رسد و رغبتی برای خرید این محصولات وجود نخواهد داشت.

قانون پایه ای عرضه و تقاضا در اقتصاد بیان می کند که با افزایش عرضه تقاضا کاهش می یابد، حال در این مدل با افزایش تعداد فروشندگان عرضه محصول زیادی می شود اما به این نکته اساسی در بازار توجه نشده است که هیچ محصولی نمی تواند تمام سهم بازار را به دست آورد. یک محصول هر چقدر هم که با کیفیت، پیشرفته و خلاقانه باشد باز هم سهم محدودی از بازار را می تواند دردست بگیرد. با در نظر گرفتن این نکته ساده و  توجه به اصل عرضه و تقاضا واضح است که بازار پس از مدتی به تعداد فراوان فروشندگان پاسخ مثبت نمی دهد و سرانجام جلوی رشد نمایی این هرم را می گیرد. اما وقتی رشد هرم متوقف شود چه اتفاقی رخ می دهد؟

وقتی هرم فرو می ریزد…

وقتی هرم به حداکثر رشد خود برسد و تعداد بازاریاب ها از حد کشش بازار عبور کند تعداد زیادی بازاریاب تازه کار که قصد کسب درآمد دارند نمی توانند فروش خوبی داشته باشند، اما سرشاخه ها که از سهم فروش تعداد افراد زیادی از زیرشاخه های خود بهره می برند آسیبی نمی بینند. بدین ترتیب پس از مدتی سود زیادی عاید عامه فروشندگان نمی شود اما سرشاخه ها که تعداد آنها زیاد نیست سودهای کلانی می برند.

ثروت بالا با بازاریابی شبکه ای؛ سراب یا واقعیت؟

معرف های بازاریابی شبکه ای برای جذب افراد جدید به عنوان فروشنده علاوه بر استفاده از تکنیک های کلامی و انگیزشی با وعده درآمدهای بالا به جذب فروشنده اقدام می کنند. آنها با مثال زدن درآمد های چشمگیر سرشاخه ها و بازاریاب های موفق سعی در جذب شما خواهند داشت اما آیا همه بازاریاب های شبکه ای به درآمدهای میلیونی دست می یابند؟ بیایید باهم به آمارهای جهانی نگاهی بیاندازیم:

 • تنها ۱۰ درصد فروشندگان شرکت Amway’s (از قدیمی ترین و بزرگترین شرکت های مبتنی بر بازاریابی شبکه ای در آمریکا و جهان) در انگلستان موفق شده اند درآمدی کسب کنند.
 • از ۳۳۰۰۰ فروشنده مورد بررسی از شرکت Amway’s تنها ۹۰ نفر موفق به کسب درآمد در حد متوسط جامعه شده بودند؛ که نشان دهنده ۹۹٫۷ درصد عدم موفقیت است.
 • در سال ۲۰۰۷ تنها ۱ درصد از فروشندگان شرکت Mona Vie’s موفق به دربافت سود شده بودند.
 • در سال ۹۸ درآمد سالانه ۹۰ درصد از بازاریاب ها در امریکا از ۵۰۰۰ دلاردر سال کمتر بود که با درآمد حداقلی برای زندگی تفاوت فاحشی دارد.
 • در سال ۲۰۱۰ درآمد ۸۴ درصد از فروشندگان شبکه Fortune در آمریکا از ۶۰۰۰ دلار در سال کمتر بود و ۳۰ درصد کل فروشندگان هیچ درآمدی نداشتند.
 • تنها ۰٫۱۴ درصد از میان ۲٫۷ میلیون فروشنده شرکت Herbalife (از شرکت های بزرگ مبتنی بر بازاریابی شبکه ای آمریکایی) توانسته اند درآمد بالای ۲۰ هزار دلار در سال داشته باشند (این درآمد در آمریکا به مراتب از خط فقر کمتر است!) و ۹۳ درصد از فروشندگان هیچ سودی از محل فروش دریافت نکرده اند.

آمار ها از سایت Wikipedia   و Economist  نقل شده اند

آمارهای بالا گرچه حکم به عدم موفقیت قطعی همه بازاریاب ها نمی دهند اما نشان می دهند که نمی توان برای همه بازاریاب های شرکت درآمدهای هنگفت ماهیانه را متصور بود. در شرکت های بازاریابی گرچه سران شبکه و اعضای با سابقه که تعداد زیادی زیر مجموعه دارند درآمدهای عالی دارند اما درآمدهای فوق العاده با کار راحت برای همه اعضا به ویژه اعضایی که دیر به شبکه پیوسته اند، چندان منطقی به نظر نمی رسد.

و اما بخش دوم – شرکت های هرمی

تجارت هرمی که در اغلب کشورهای جهان غیرقانونی اعلام شده است بدین صورت کار می کند که اعضا متعهد می شوند علاوه بر سرمایه گذاری در شرکت اعضای جدیدی را به عضویت در شرکت برسانند که آنها نیز سرمایه گذاری کنند. درشرکتهای هرمی چیزی خریده یا فروخته نمی شود و  تنها اعضا به دنبال جذب عضوهای جدید هستند. حال آنکه در شرکتهای بازاریابی شبکه ای هر بازاریاب در اولویت، اول باید محصول خود را بفروشد و در قدم بعدی به جذب بازاریاب های جدید اقدام کند.

درسیستم بازاریابی هرمی، محصولی در کار نیست و اگر هم باشد فقط یک توهم بزرگ در خصوص ارزش آن محصول وجود دارد. مانند سکه، هوتل، ویلا و یا اخیرا ارزهای دیجیتالی. در شرکت های هرمی اعضا آنها متعهد هستند افرادی را به شرکت معرفی کنند و در ازای سرمایه گذاری آن فرد کمیسیون دریافت کنند. در واقع در این شرکت ها محصول ملموسی خرید و فروش نمی شود و سرمایه گذاری فرد به عنوان کمیسیون بین افراد بالاتر در این هرم تقسیم می شود. در این ساختار هر چه به راس هرم نزدیک می شوید، سود بیشتری دریافت می کنید. اما اگر در سطوح پایین هرم باشید، هیچ گاه چنین سودی نخواهید داشت، البته اگر متضرر نشوید.

نقطه شکست این شرکت ها زمانی است که سرعت جذب اعضای جدید برای تزریق سرمایه کاهش یافته و دیگر سرمایه گذاران قبلی سود متوقعه را دریافت کرده نمیتوانند.

روسیه یکی از بزرگ‌ترین قربانیان شرکت‌های هرمی بوده است که باعث درگیر شدن ۲ میلیون نفر، بدهکاری ۵/۱ میلیارد دلاری و خودکشی دست‌کم ۵۰ نفر از خسارت‌دیدگان شده است. ماجرا از تاسیس یک شرکت هرمی در سال ۱۹۸۹ با عنوان ام.ام.ام که مخفف نام خانوادگی بنیانگذاران آن و در راس آن شخصی به نام سرگئی ماوردی بود، آغاز شد.

این شرکت با راه اندازی تبلیغات جذاب تلویزیونی و طرح های تبلیغاتی ، شروع کرد به جمع آوری سرمایه از سرمایه گذاران خصوصی با بازپرداخت سالانه ۱۰ برابر سرمایه. این مساله باعث شد بین ۲ تا ۵ میلیون نفر در این شرکت سرمایه گذاری کنند.

اما عمر این شرکت با اشباع بازار و همچنین بازی‌های سیاسی به پایان رسید و سرانجام سرگئی ماوردی در امریکا و در حالی که توسط جمعی از مامورین ویژه سابق خود محافظت می‌شد، در آپارتمانش دستگیر شد.

فروپاشی ام.ام.ام تاثیر بسیار بدی بر بازار سهام روسیه گذاشت و موجب بدبینی و سلب اعتماد مردم از بازارهای سهام شد. محبوبیت و سپس فروپاشی غیرقابل اجتناب ام.ام.ام که سرنوشت تمام دسیسه‌های هرمی است، به این منجر شد که بازار سهام و سیستم بانکی روسیه به مدت یک دهه بدون پیشرفت باقی بماند.

شرکت‌های هرمی چون به طور مستقیم با مردم و بطن اجتماع سروکار دارند، می‌توانند اثرات مخربی در کشور بر جای بگذارند. آنها روی سیستم بانکداری، بورس، تجارت،دامین و وب سایت ،  بازار، خرده فروشی و همچنین امنیت اجتماعی ، سیاسی و حتی اخلاقی تاثیر می‌گذارند. چرا که بحران را آغاز کرده و آن را گسترش می‌دهند.

به همین سبب کشورهای پیشرفته و در راس آن ایالات متحده قوانین سخت و غیرقابل اغماضی را برای شناسایی و برخورد با شرکت‌های هرمی وضع کرده‌اند و به طور مداوم شرکت‌های بازاریابی را زیر نظر دارند تا مبادا حین فعالیت خود به جای فروش سالم کالا و خدمات به عضوگیری هرمی رو بیاورند. چرا که می‌دانند رشد شرکت هرمی یعنی بازی با سرنوشت کشور.

در امریکا فعالیت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای تحت نظارت دائم وزارت عدلیه  قرار دارد و به محض این که یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای از مسیر خود خارج شد و به طرح هرمی روی آورد، فعالیت آن ممنوع شده و تمام شرکت‌کنندگان در این طرح بازداشت و با‌ آنها برخورد قانونی صورت می‌گیرد. حداقل مجازات آن نیز سنگین است: ۵ هزار دلار جریمه و ۵ سال زندان.

در مورد کمپنی سینرجیا Xsinergia به عنوانی یکی از شرکت های که میتواند جز همین شرکت ها باشد.

اخیرا یکی از دوستان، یکی از شرکت های بازاریابی شبکه یی که البته بیشتر به هرمی شباهت دارد را به من معرفی کرد. این کمپنی در قسمت سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتالی و بخصوص بیت کوین در فضای مجازی فعالیت دارد. از آنجایی که اطلاعات مشخص در مورد نحوه فعالیت آن ارایه نمود، لازم دیدم تحقیق کوچکی در مورد این کمپنی انجام دهم.

نحوه فعالیت:

اگر خیلی کوتاه ذکر کنم؛ این کمپنی ادعا دارد که با استفاده از ربات های قوی اربیتراژ (اربیتراژ عبارت از تبادل ارز و کسب سود از تفاوت قیمت ارز در بازارهای متفاوت) در دست داشته، میتواند به تبادل ارز دیجیتالی در دنیای مجازی پرداخته و روزانه ۱ الی ۳ فیصد سود بدست بیاورد.

از آنجایی که اساس فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه یی عرضه محصولات برای فروش تحت قوانین بازاریابی شبکه یی برای اعضا می‌باشد، این کمپنی در کنار تبادل ارز،  همچنین فروش اجناس لوکس توسط فروشگاه آنلاین و خدمات رزرو بلیط و هوتل نیز برای اعضا فراهم می کند.

نحوه سود پرداختی:

شما با سرماه گذاری در این شرکت به چند شیوه مفاد حاصل می کنید که در کل میتوان به دو بخش کلی تقسیم نمود.

 1. سود بازگشت سرمایه گذاری ROI : شما بعد از ثبت نام باید مبلغی را سرمایه گذاری کنید. این مبلغ از ۱۰۰ دالر شروع شده و تا ۵۰۰۰۰ دالر می باشد. کمپنی ادعا می کند که روزانه سودی ۱ الی ۳ فیصد معادل مبلغ سرمایه گذاری شده برای شما می پردازد. (توسط رباط های اربیتراژ)  البته برای پرداخت این سود سقفی تعیین شده است و سقف ۲۰۰% مبلغ سرمایه گذاری شده می باشد. یعنی اگر ۱۰۰ دالر سرمایه گذاری کنید، تا زمانی سود می کنید که سرمایه شما به ۲۰۰ دالربرسد؛ بعد از آن برای سود آوری، باید دوباره پول بیشتری افزوده یا سرمایه گذاری نمایید تا به سود آوری ادامه دهید.
 2. کمیشن از بابت معرفی و یا جذب اعضای بیشتر: برای جذب اعضا نیز برای شما نظر به مبلغی که فرد جذب شده سرمایه گذاری می کند، پول پرداخت خواهد شد. بین ۶، ۸ الی ۱۰ فیصد. هر قدر فرد مبلغ بیشتری سرمایه گذاری کند، به همان ترتیب مبلغ پرداختی برای شما بیشتر خواهد بود.
شیوه های دیگر پرداخت مفاد در این کمپنی همچنین از قرار ذیل اند،
 • مفاد پرداختی بصورت باینری : یعنی افرادی را که شما جذب می کنید، جز یا تیم شما میشوند و به دو دسته راست و چپ تقسیم شده و از سودی که آنها میبرند نیز شما کمیشن دریافت خواهید کرد. ( از دسته‌ی کوچکتر )
 • مبالغ پرداختی بر حسب رده بندی:  افرادی که در شرکت سرمایه گذاری کرده اند نظر به مقدار سرمایه گذاری رده‌بندی شده و هر قدر سرمایه گذاری بیشتر داشته باشند، در رده بندی جایگاه بهتر داشته و مبالغ پرداختی بالاتری دریافت می کنند. شروع این جایزه ها از ۲۵۰۰۰ دالر است، مثلا: از ۲۵۰۰۰ دالر گوشی آیفون، ۵۰۰ هزار دالر موتر بنز و یا ۳ ملیون دالر موتر مازاراتی.
حالا بپردازیم به مسله مهم و این که آیا این شرکت یک شرکت کلاهبردار است یا نه.

از آنجایی که مقاله به اندازه کافی طولانی شده، تنها به ذکر موارد مهمی که از تحقیق در مورد این کمپنی دریافتم بسنده می کنم؛

۱- در وبسایت رسمی سینرجیا هیچ نام و نشانی از بنیان گذاران آن برده نشده. با وجودیکه وقتی جستجو نمایید در بعضی محتوای مارکتنگ آنلاین شان اسم های Enrique de Mena و  Luis de Mena را به عنوان موسسین این کمپنی نام برده شده.

ذکر شدن هویت موسسین در وبسایت حتمی نیست، بعضی از تجار ترجیح میدهند این معلومات را بشکل عمومی منتشر نکنن، ولی این قضیه برای یک تجارت الکترونیک و در فضای مجازی بخصوص برای تبادل ارز دیجیتالی فرق می کند. جایی که اعتبار و اعتماد سازی حرف اول را می‌زند. و جایی که صدها شرکت به همین طریق کلاهبرداری کرده اند.

در کنار آن اگر نام این افراد را در انترنت جستجو نمایید، هیچ اثر قابل توجهی از آنها در جایی دیده نمیشود. میتوانید حساب لینکدین موسس آنرا بیابید که آنهم حدود ۱۰۰ کونیکشن داشته و در دنیا تجاری امروزه صاحب یک کمپنی با این اسم و رسم امکان ندارد چنان صفحه یی داشته باشد.

۲- وقتی به صفحه های انترنتی مختلف این کمپنی سر بزنید محصولی برای فروش نیست، طوریکه در اول ذکر کردم یکی از اصلی ترین نکات و اساس بازاریابی شبکه یی عرضه و فروش محصولات به شیوه بازاریابی شبکه یی برای اعضا می باشد. یعنی اعضای شامل شده محصولات/خدمات را خریده، برای آن بازاریابی کرده و آنها را بفروش می رسانند و رد مقابل مفاد کسب می کنند.

 این در حالی است که در سینرجیا، اعضا تنها عضویت و ارجاع برای سرمایه گذاری را تبلیغ می کنند. این یعنی این شرکت هرمی است.

وقتی به آدرس وبسایت فروش آنلاین آنها مراجعه نمودم با صفحه خالی برخوردم:

وقتی به وبسایت خدمات ریزرو هوتل نیز مراجعه کردم، ظاهرا به دومین و تجارت دیگری به اسم booking.nousgo.com ارجاع داده شدم. حتی اگر این تجارت و کسب و کار هم مربوط سنرجیا می شد، باید برندینگ آن در قسمتی مشخص می بود.

۳- اینکه آیا سرمایه گذاری با قول اینکه ۱ الی ۳ فیصد سود می کنید از نظر شرعی درست است و یا نه که بماند سر جایش.

۴- دومین وبسایت سینرجیا ماه فبروری ۲۰۱۹ ساخته شده و در کنار آن نکته قابل تامیل این است که این دومین بشکل شخصی خریده شده بوده نه به نام و اسناد کمپنی. بر علاوه این کمپنی هسپانیایی بوده ولی بیشترین بازدیدکنندگان این وبسایت از کشور های برزیل، میکسیکو و ایران است. نمی گویم بازدیدکنندگان باید از هسپانیا می بودند، ولی معمولا ترافیک های غیرقانونی و یا معاملات مشکوک از کشور های همچون برزیل و امریکای جنوبی دیده می شود. در مورد ایران هم فکر کنم هنوز ایرانی ها از دهه اخیر و شرکت های هرمی درس نگرفتند. (طی دو دهه اخیر شرکت های هرمی و با مدل بازاریابی شبکه یی هزاران نفر را در ایران به خاک سیاه نشاندند تا حدی که از طرف دولت اقدامات جدی بخاطر توقف و بستن این تجارت ها گرفته شد)

۵- و کلام آخر اینکه، کدام آدم هوشیار مدل تجاری که میتواند تا ۲۰۰% سود بدهد و رباطی که میتواند تا این سقف مفاد آوری داشته باشد را به این شیوه و آن هم با شروع مبلغی کوچک از ۱۰۰ دالر در اختیار عموم قرار دهد؟

شاید دوستانی امروز در کارهای مثل سینرجیا و یا شرکت های بازاریابی شبکه یی به فعالیت بپردازند و مفادی حاصل کنند، ولی این کار ها را من بیشتر به یک حباب تشبیح می کنم. به مرور زمان بزرگ می شوند ولی حتما روزی می‌ترکند. یک کسب و کار باید دورنمای روشن داشته باشد. حد اقل روشن باشد که چرخه انجام معامله بر مبنای اصول اقتصاد و منطق اجرا می شود.

لازم به ذکر است که در بعضی فاروم‌ها و وب‌سایت های ایرانی در مورد کمپنی سینرجیا از طرف کسانی که قبلا در این کمپنی عضو شده اند بازاریابی شده و تعریف و تمجید زیادی شده است، معمولا هم بخاطر اینکه از لینک معرفی آنها استفاده شده و برایشان کمیشن ارجاعی داده شود. یک تجارت یا کسب و کار باید مدل تجاری معقولی داشته باشد. مشخص باشد که از چه چینلی عاید بدست می آورد و در کدام راه مصرف می کند. مشکل اصلی شرکت های همچون سینرجیا در کوتاه مدت مشخص نمیشود، زیرا عایدی که از درک سرمایه گذاری اعضای جدید بدست می آورند میتواند سود وعده داده شده به اعضای قدیمی را پوشش بدهد. مشکل وقتی رو نما می گردد که ارجاع و جذب اعضای جدید رو به کاهش رفته و سرمایه گذاری هم کاهش می یابد، در این زمان شرکت ورشکست شده و اکثریت اعضا سرمایه هایشان را از دست میدهند.  

والسلام

نظریات و سوالات خود را می توانید در پایین این مطلب با ما به اشتراک بگذارید


منابع استفاده شده:

 • www.who.is
 • https://www.einforma.com
 • http://www.infocif.es
 • Xsinergai.com
 • Linkedin.com
 • Xsinergia review by Jash pavia Aug- 2019
 • Xsinergia review by wallace
 • مقاله؛ بازاریابی شبکه یی چیست؟ توسط کاوه میر موسوی – ۱۳۹۸
 • مقاله؛ رویای ثروت با بازاریابی شبکه یی؛ واقعیت یا سراب؟ توسط دانشکده مدیریت دانشگاه تهران – نشر ۱۳۹۴
 • مقاله؛ رشد شرکت های هرمی در افغانستان؛ دامنگیر آیندۀ جوانان یا بازی بزرگ با سرنوشت کشور- توسط خلیل الرحمن سلحشور

7 دیدگاه در “تحلیلی کوتاه در مورد بازاریابی شبکه‌ای – شرکت های هرمی – و بررسی یکی از این شرکت ها به اسم سینیرجیا Xsinergia

 1. n.aminjami گفت:

  تشکر زیاد از انتشار مطلب و واضح سازی هر چی بیشتر موضوع بخصوص بره کساییکه بدون ایکه منطق کاره در نظر بگیرن فریب میخورن مستقیما دایو میکنن خیلی خوبه که کسایی مانند شما و اوناییکه در رابطه به ای موضوعات آشنای دارن اطلاع رسانی کنن .
  موفق باشید !

  1. مدیر گفت:

   سپاس از شما، ان شالله که همه گانی شود چنین موضوعاتی تا مردم متوجه باشند در په راهی قدم بر میدارند.

   1. Reza گفت:

    مطالب خوبی بود ممنون از اطلاع‌رسانی شما

 2. تشکر جاوید جان خیلی مفید بود. هیچ اشاره ای به یونیک فایننس نکردی که ای روزا همه مردم کیف به دست به سمت ازونا روان هستن و فکر میکنند با کیف پر از پول برمیگردند! با ایکه این همه منابع داخل اینترنت است که میگه اصلا اعتباری نداره او شرکت و حتا ثبت شده هم نیه!

  1. مدیر گفت:

   سلامت باشی احسان جان، بلی متاسفانه تعداد شرکت های اینچنینی زیاد شده ولی بنده تعدادی زیادی از آنها را نمی شناسم.

   1. Hamid گفت:

    مطلب خوبی نوشتین. خدا قوت

    1. مدیر گفت:

     ممنون از شما، امید که مورد توجه و رهنمایی دوستان قرارگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید