مقالات

سرمایه گذاری های بنیادی در تجارت های نوین، فرصت های دست نخورده در کشور!

آیا وقت آن نرسیده است که سرمایه گذاری های بنیادی در قسمت تجارت های جدید همچون سیستم پرداخت الکترونیک، سیستم پست مدرن و غیره تجارت های از این قبیل، در کشور صورت بگیرد؟

با وجود تمام چالش های موجود در جامعه، اگر از زاویه دیگر دیده شود، تمام کم و کاستی ها، فرصت های دست ناخورده اند که میتوانند به کسب و کارهای موفق مبدل شده و در مقابل، مستفید کنندگان بسیاری داشته باشند. اما معمولا چنین کسب و کارها نیاز به سرمایه گذاری های وسیع و درک تازه یی از تجارت های جدید دارند. چنین سرمایه گذاری ها میتوانند به حیث سرمایه گذاری مادر، هزاران کسب و کار دیگر را ایجاد کنند. به عنوان مثال با بنیان گذاری تجارت هایی از قبیل سیستم پست مدرن، پرداخت آنلاین و غیره تجارت های مدرن و الکترونیک، هزاران کسب و کار نوپا نیز ایجاد شده که نه تنها علاقه و رجوع به کار آفرینی گسترش خواهد یافت بلکه جامعه نیز از خدمات و سهولت های بسیار زیادی مستفید خواهد شد.

این سرمایه گذاری ها و کسب و کار ها توسط چه کسانی میتواند صورت بگیرد؟

 متاسفانه اکثریت ثروتمندان در کشور، سرمایه خود را از طرق مبادلات تجاری و کسب و کار های که به نوعی قدیمی اند بدست آورده اند. به علاوه ، طی دو یا سه دهه اخیر که دنیای تجارت به کلی در دنیا زیر و رو شده، تعداد کثیری از آنها هنوز به انجام مبادلات تجارتی گذشته مشغول بوده و تغییری در دیدگاه شان در مورد تجارت های امروزی مشاهده نمی شود. از طرف دگر، عده یی هم سرمایه ها و زندگی شان را به کشور های خارجی انتقال داده و حدالامکان روی املاک و سرمایه گذاری هایی تمرکز کرده اند که ریسکی سرمایه شان را تهدید نکند.

با این حساب این سرمایه داران، ایده، باورمندی و علاقه به تجارت های جدید و بخصوص الکترونیک یا حتی خدماتی ندارند.

عده یی دیگری هم هستند که همیش منتظر فرصت های خوب سرمایه گذاری اند اما توانایی کافی در خلق فرصت های جدید، تشخیص فرصت های جدید و یا ایده های نو آورانه را ندارند. اگر توجه کرده باشید، در کشور ما سرمایه داران زیادی است. اما ساختار و وضعیت اقتصادی به شکلی است که هیچ کدام از آنها نمیدانند در کجا و یا چگونه از سرمایه خود استفاده نمایند. طوریکه منتظر اند ببینند که کدام صنعت و یا حوزه کاری رونق دارد تا سرمایه خود را بسمت آن انتقال دهند. این اشخاص ایده و نظریه تجاری جدید نداشته و منتظر اند تا ببیند دیگران چه کار می کنند تا آن ها هم وارد آن کار شوند. به طور نمونه رجوع تعداد کثری به سرمایه گذاری در شرکت های صنایع غذایی همچون شکلات و مینو به حدی که دیگر سطح فایده شرکت داران در این زمینه به صفر رسید. یا رجوع به ساختن جمنازیوم ها تا حدی که در شهری که گنجایش حد اکثر ده جمنازیوم ورزشی را دارد، حدود صد جمنازیوم تاسیس شد و یا هم شرکت های تولیدی پلاستیک و غیره…

در طرف مقابل اما اگر بنگریم نسل نوی در حال سر بلند کردن است که هم ایده، باورمندی و علاقه مندی و هم انرژی کسب و کار های نوین را دارند. البته در مقابل سرمایه مورد نیاز و بعضی موارد تجربه کافی را ندارند.

راه حل این است که سرمایه داران را تبدیل به سرمایه گذاران موثر نمود. ایجاد زمینه وصل نمودن سرمایه داران با کار آفرین های جوان یکی از مهم ترین اتفاقات می تواند باشد. طوریکه توسط یک طرح مشخص، زمینه ایجاد شبکه های ارتباطی برای رد و بدل نمودن اطلاعات بین آنها صورت بگیرد. به این ترتیب توسط برنامه های مختلف برای ایجاد ذهنیت بهتر از تجارت های مدرن برای سرمایه داران میتوان آنها را ترغیب به پا گذاشتن در این عرصه نمود. این کار میتواند طبقه کارآفرین و جوان را که انرژی و انگیزه چنین فعالیت های را دارند به منبع خوبی از حمایت های مالی و تجربی وصل نماید که هم برای سرمایه گذاران و هم برای جامعه مفید است. ایجاد چنین بستری میتواند راهگشای پیشرفت اقتصادی جامعه و رفتن به سمت خودکفایی، رشد اقتصادی و رفاه باشد.

نکاتی در مورد تجارت های نوین که قابل تامل است:

در کنار فاکتورهای ذکر شده در مورد ذهنیت سرمایه داران کشور، نکات قابل تامل دگری نیز درمورد سرمایه گذاری در تجارت های نوین وجود دارد که باعث این شده است که کسی در کشور تا به حال به آنها نزدیکی نکند. تعداد اندکی از این نکات قرار ذیل اند:

  • نیاز به زمان طولانی تر نسبت به دیگر تجارت ها: زمان طولانی مورد نیاز نه برای راه اندازی کسب و کار، بلکه برای آموزش و متقاعد کردن جامعه به این نوع تعامل تجاری نه تنها در کار وبار بلکه در زندگی روزمره می باشد. جامعه ما هنوز نیاز به زمان بیشتری دارد تا بتواند چنین تجارت ها و تعاملات را در زندگی خود جای بدهد. عواملی چون سطح سواد، دسترسی به انترنت و حتی برق، و داشتن یک زندگی با امکانات استندرد هنوز چالش های بزرگی است که حل آنها زمان بیشتری می طلبد. البته این به این معنی نیست که باید صبر کرد تا یک جامعه در سطح بالا داشت و بعدا در قسمت های ذکر شده کار نمود، زیرا طی نمودن مسیر درکنار جامعه خود میتواند هم به توانمندسازی در برابر چالش های موجود کمک کند و هم به ارتقا سطح دانش مردم در این مورد.  البته این کارخیلی دشوار نمی باشد، زیرا ارزش افزوده و سهولتی که چنین خدمات به جامعه ارایه میدارند، مردم را بشکل گسترده ترقیب به استفاده از آنها می کنند.
  • نیاز به کار بنیادی تر: کار بنیادی تر به معنی کار سنجیده، هدفمندتر و بر اساس قوانین و چارچوب های تجارت امروزی. بنا نهادن تجارت و کسب و کار براساس رفع نیازمندی مشتریان و در نظر گرفتن چشم انداز طولانی مدت و ایجاد برند قابل اعتبار. ایجاد کسب و کارهایی که بتوانند از خود میراث برای نسل های بعدی به جا بگذارند.
  • نیاز به سرمایه گذاری بیشتر: سرمایه گذاری بیشتر،  بخاطر وسعت این کسب و کار ها می باشد. البته نظر به نوعیت کسب و کار سرمایه میتواند متفاوت باشد. به عنوان مثال سیستم خدمات پست رسانی میتواند سرمایه بر و نیاز به دارای های زیاد داشته باشد، در مقابل سیستم پرداخت آنلاین یا اپلکشن های ارتباطی با هزینه های کم تر میتوانند راه اندازی گردند. متاسفانه چالش این است که در افغانستان هنوز هیچ سیستم، پلتفرم و یا نوعی زمینه روشن برای سرمایه گذاری، جذب سرمایه و یا تبادل سرمایه ایجاد نشده. با ایجاد بازار سرمایه، مشکلات بسیاری در قسمت سرمایه گذاری ها حل خواهد شد، که میتواند برای تمام کسب و کار های بزرگ، متوسط و کوچک مفید واقع شود.
چشم روشنی های فعلی و چشم انتظارهای پیش رو!

این که چه مدت دیگر طول خواهد کشید تا چنین سرمایه گذاری های زیربنایی صورت بگیرد و بستر درستی برای تجارت های مدرن فراهم گردد، دقیق معلوم نیست. اما در یکی دو سال اخیر در بعضی قسمت ها کارهایی صورت گرفته و در حال پیش رفت است. در قسمت پرداخت آنلاین اخیرا روشنی هایی دیده میشود، طوری که چندین کمپنی روی آن کار را شروع کرده اند و باید دیده شود که کی میتوانند بشکل وسیع در بازار قدم بگذارند و کارشان را گسترده کنند. البته که اولین ارایه کننده، احتمالا بزرگترین سهم بازار را خواهد گرفت، البته اگر بشکل استندرد و معیاری این کار را انجام دهد. حدود یک و نیم سال میشود که اپلکشن عزی پی که توسط عزیزی بانک توسعه یافته شده به بازارعرضه شده، با وجودیکه این بازار خیلی حساس است و نیاز به دقت بسیار دارد، اما انتظار داشتم که رشد بیشتری در این زمینه داشته باشد. به هر صورت امید که تا یک دو سال آینده پلان توسعه و گسترش خود را در کنار خدمات خود بیشتر کرده و مردم بیشتر با این خدمات آشنا شوند.

اخیرا کمپنی دیگری نیز به نام WIELDATA اپلکشن ارتباطی و پرداختی را به اسم تماس به بازار عرضه کرده. وقتی اپلکشن را نصب کردم، دیدم که شباهت بسیار زیادی به ویچت (برنامه چت و پرداخت چینی) دارد. طوری که نظر به عزی پی خیلی ساده تر و روان تر و تمرکز اصلی وی معلوم است که صرفا روی پرداخت آنلاین و چت می باشد (التبه هنوز سیستم پرداخت آن فعال نشده). برای من مصرف کننده، وقتی اپلکیشنی خدمات با ارزش افزوده و سهولت فراهم کند، مهم نخواهد بود که این اپلکیشن شبیه کدام ایده یا اپلکیشن خارجی است یا خیر، بلکه از خدمات و سهولت جدیدی که مستفید میشوم خرسند خواهم شد.

در قسمت سیستم پستی مدرن هم تقریبا سه سال پیش خبری در رسانه ها پخش شد که ادعا شده بود قرار است یک شرکت خصوصی مبلغ ۳۰۰ ملیون دالر برای راه اندازی سیستم پستی مدرن در کشور سرمایه گذاری کند. هنوز که خبری به تعقیب آن متاسفانه نشر نشده و امید که در این قسمت هم کاری موثر و بزرگ صورت بگیرد.

در شرایط فعلی کسب و کارهای زیادی مانند فرشگاه های آنلاین و دیگر تجارت های الکترونیک در حالت آماده باش قرار دارند که با بوجود آمدن سرمایه گذاری ها و کسب و کار های زیربنایی در قسمت تجارت مدرن و بخصوص الکترونیک، میتوانند به موفقیت های خوبی دست یابند. البته وقتی دورنمای تجاری را ببینیم، کسب و کار های الکترونیک و تجارت های متوسط و کوچک آنلاین میتوانند مهمترین چینل های عایداتی برای بنیان گذاران و سرمایه گذاران این کسب و کار های زیربنایی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید