مقالات

بازاریابی افیلیت (Affiliate Marketing) چیست؟ معرفی سیستم کسب درآمد وب دکان

سیستم کسب درآمد یا افیلیت مارکتنگ وب دکان فعال شد. در این مطلب قصد داریم بطور مختصر افیلیت مارکتنگ را به معروفی گرفته و در کنار آن توصیه هایی برای انجام بهتر آن برای شما داشته باشیم.

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) چیست؟

Affiliate Marketing که با عناوینی مثل؛ فروش رابطه‌ای، بازاریابی معرف، سیستم همکاری در فروش و گاها بازاریابی پورسانتی از آن یاد می‌شود، به رویکردی در بازاریابی گفته می‎شود که مستقیما با میزان بازدهی تبلیغات (معمولا فروش) سر و کار دارد.

در افیلیت مارکتینگ، شرکت تولید کننده‌ یا عرضه کننده‌‎ی کالا یا خدمات، با همکاری فرد یا وب‌سایت (خارج از سازمان) ، Promotion محصولات و خدمات شرکت را انجام می‌دهد و در ازای هر عملی که توسط کاربر انجام می شود (که این عمل می‌تواند خرید، کلیک، جمع آوری لید، بازدید و… باشد) به فرد یا وبسایت تبلیغ کننده (افیلیت) کمیشن پرداخت می‌‎کند، دقیقا به همین خاطر است که از آن به عنوان بازاریابی مشارکتی یا همکاری در فروش یاد می‎شود.

حالا اگر از این تعریف دایره المعارف گونه بگذریم و خیلی خودمانی Affiliate Marketing را تعریف کنیم، باید گفت که افیلیت مارکتینگ روشی‌ست که در آن شخصی که وب‌سایت، صفحه‌ی فیسبوک، اینستاگرام، کانال تلگرام، توئیتر و یا هر رسانه‌ی آنلاین دیگری با تعداد قابل توجهی مخاطب در اختیار دارد، کالایی که به آن علاقه دارد را پیدا کرده و آن را تبلیغ می‌کند و به ازای هر فروش یا کلا هر نوع بازدهی، درصدی از شرکت فروشنده دریافت می‌کند.

وب دکان به عنوان اولین فروشگاه آنلاین معیاری در کشور، حالا سیستم کسب درآمد را برای هموطنان عزیز فراهم نموده که میتوانند از خانه و با اشتراک گداشتن محصولات وب دکان بدون هیچ نوع هزینه، درآمد کسب کنند.

افیلیت مارکتینگ از سه گروه اصلی تشکیل می شود:

  • فروشندگان محصول (Merchant): که قصد دارند خدمات یا کالاهایشان را از طریق رسانه‌ی افیلیت به فروش برسانند.
  • افیلیت (صاحبان رسانه)/همکارفروش/بازاریاب: ناشرانی که رسانه‌ای با تعداد قابل توجهی مخاطب در اختیار دارند و با قرار دادن لینک‌های وب‌سایت فروشنده در وب‌سایت یا صفحه‌ی شبکه‌ی اجتماعی‌شان به عنوان رسانه‌ی برون سازمانی عمل می‌کنند و از این طریق درآمد کسب می‌کنند.
  • کاربران (خریداران): کسانی که افیلیت را دنبال کرده و روی لینک‌های فروشندگان محصول کلیک می‌کنند.

چطور کمیسیون افیلیت پرداخت می شود؟

افیلیت یا همکار فروش برای دریافت کمیشن بابت فروش یا دریافت لید باید آماری از ورود کاربران از رسانه‌ی خود به وب‌سایت فروشنده داشته باشد به همین خاطر از روش‌های زیر نحوه‌ی پرداخت کمیشن به افیلیت تعیین می‌شود.

پرداخت به ازای هر عمل (CPA):
افیلیت بر اساس تعداد ورود کاربران از طریق لینکی که در رسانه‎ی خود منتشر کرده است کمیشن دریافت می‌کند.

پرداخت به ازای هر فروش (CPS):
در صورتی که کاربران وارد شده به صفحه‌ی فروشنده از طریق لینک همکار فروش، محصول را خریداری کنند. (شیوه پرداخت وب دکان به همین صورت می باشد)

پرداخت به ازای هر Lead (CPL):
افیلیت‌ها مخاطبان خود را تشویق می‌کنند تا در وب‌سایت فروشنده ایمیل، شماره تماس و سایر اطلاعات خود را ثبت کنند. که در این روش به ازای هر نفر که از طریق لینک افیلیت وارد وب‌سایت شود و اطلاعات خود را ثبت کند کمیسیون دریافت می‌شود.

چرا باید به سمت افیلیت مارکتینگ برویم؟

مزایا و ویژگی های زیادی وجود دارد که ما را ترغیب می کند که به سمت افیلیت مارکتینگ برویم. اول از همه مقرون به صرفه بودن و انعطاف پذیر بودن این روش است. میزان کم هزینه ای که برای شروع نیاز دارید و انعطاف در نحوه ی عملکرد شما حتی در منزل و ساعات کاری مختلف از نقاط قوت افیلیت مارکتینگ هستند.

درآمدی که بعد از مدتی بدون نیاز به کار برای شما ایجاد می شود که به اصطلاح درآمد انفعالی گفته می شود و متغییر بودن این درآمد بر اساس بهبود عملکرد شما نیز از دیگر ویژگی های مثبت این روش کاری هستند که می توانند شیرینی کار و پیشرفت بهتر و سریع تر را برای شما به ارمغان بیاورند.

چطور افیلیت مارکتینگ موفقی را اجرا کنیم؟

خب حالا که با افیلیت مارکتینگ آشنا شدیم و مزایا و چالش‌های آن را شناختیم وقت آن رسیده که ببینیم چطور می توانیم به یک افیلیت مارکتر موفق تبدیل شویم، این را نباید فراموش کنید که افیلیت بودن صرفا ثبت نام به عنوان یک همکار فروش و راه اندازی سیستم ممکن نیست، تلاش متواتر و صرف وقت در موفقیت طولانی مدت نقش عمده و اساسی را دارد. اینکه بطور مستمر و متواتر پی گیر بوده و در شبکه های اجتماعی و یا بستر انترنت محتوا تولید کنید و مشتریان را به سمت لینک اختصاصی خود ترغیب نمایید.

محتوای جذاب و باکیفیت تولید کنید

موفقیت در افیلیت مارکتینگ یعنی داشتن تعداد زیادی مخاطب و اولین و اصلی‌ترین راه برای جذب مخاطب تولید محتواست. فرقی نمی‌کند که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنید یا بلاگ! در هر صورت مخاطبان شما به دلیل محتوایی که تولید می‌کنید شما را دنبال می‌کنند.

تولید محتوای مستمر و با کیفیت از طرفی به بهبود تعداد دنبال کننده شما کمک کرده و از طرفی ترافیک زیادی را ترغیب به استفاده از لینک شما میکند. در شبکه های اجتماعی تولید محتوای مستمر باعث می شود که Engagement  شما بهبود پیدا کرده و هر روز تعداد بیشتری با صفحه شما در تعامل باشند.

پس همواره یک برنامه‌ی منظم برای تولید محتوا در نظر بگیرید و آن را با تاکتیک‌ها و استراتژی‌های مشخص پیش ببرید.

مخاطبان را به سمت خرید هدایت کنید

هنر اصلی افیلیت مارکتر هدایت و تشویق مخاطبان به سمت فروشنده است، پس صرفا قرار دادن لینک و بنر تبلیغاتی کافی نیست، شما باید راهنمایی برای مخاطبانتان باشید. نوشتن مقاله‌ی نقد و بررسی محصول و انتشار ویدئوی معرفی آن می‌تواند تکنیک‌های مناسبی برای این کار باشد، برای همین باید تواناییتان در حوزه‌ی تولید محتوا را بالا ببرید تا بتوانید در هدایت و تشویق مخاطبان موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید